İnsan kaçakçılığı iddiasında 4'üncü durak Hilvan'da; Başkan Bayık susuyor, Vali konuşmuyor!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İnsan kaçakçılığı iddiasında 4'üncü durak Hilvan'da; Başkan Bayık susuyor, Vali konuşmuyor!

Sözcü Gazetesi Yazarı İsmail Saymaz, Hilvan Belediyesi’nin  ‘hizmet pasaportu’yla 45 kişiyi bir proje adı altında Fransa’ya gönderdiğini duyurdu.
Ceylanpınar, Harran ve Suruç Belediyelerinin ardından Hilvan Belediyesi’nin de ‘hizmet pasaportu’yla 45 kişiyi bir proje adı altında Fransa’ya gönderdiği gündeme geldi. Sözcü Gazetesi Yazarı İsmail Saymaz, “Hilvan’dan Fransa’ya kaçakçılık köprüsü” başlıklı yazısında,  Belediyeler üzerinden hizmet damgalı pasaport çıkartarak, Türkiye-Almanya arasında insan kaçakçılığı yapılmasına ilişkin skandalın her geçen gün büyüdüğünü ve derinleştiğini yazısında belirterek, şu ifadelere yer verdi:
“Bu kez de şebekenin Fransa'ya insan kaçırdığına ilişkin belgeye ulaştım.
Elimdeki belgeye göre Şanlıurfa'ya bağlı Hilvan Belediye Meclisi, 23 Eylül 2019'da Fransa'ya bir gezi grubu göndermeyi kararlaştırdı.
Gerekçede şu ifadeler yer alıyor:
“Belediye hizmetleri kapsamında incelemeler yapmak ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak, spor etkinlikleri kapsamında Şanlıurfa'nın kültür ve değerlerini tanıtma amacıyla…”
Dernek yok, kulüp var
Kararda, belediyeyi ‘Turcs de Greoble Derneği'nin davet ettiği vurgulanıyor. Yaptığım araştırmaya göre Fransa'da bu isimde bir dernek bulunmuyor.
Doğrusu ‘Grenoble' olsa gerek.
Fransa'nın güneydoğusundaki Grenoble şehrinde, 2014 yılında kurulan ‘Turcs de Grenoble' adlı amatör bir futbol takımı var. Kendi liginde ikinci sırada olan takımın 24 Nisan 2021'de bir maçı görünüyor. İnsan kaçakçılarının kastettiği ve adını yanlış yazdığı davetçi kuruluş budur diye düşünüyorum.
Fransa'ya 45 kişi gitti
Hilvan Belediyesi, Başkan Aslan Ali Bayık ile meclis üyeleri, kamu personeli ve STK temsilcilerinden oluşan 45 kişiye gri pasaport çıkarılması için başvurdu.
Valilik 25 Eylül 2019'da isteğe olur verdi.Topluluk 30 Eylül-5 Ekim 2019 arasında Fransa'ya gitti.
Ne kadarının döndüğü bilinmiyor.
“MÜSAİT DEĞİLİM KARDEŞİM”
AK Partili Başkanı Bayık, sorum üzerine “Müsait değilim kardeşim” diye karşılık verdi ve telefonu kapattı. Vali Abdullah Erin ise “Şu an İçişleri Bakanlığınca soruşturuluyor” demekle yetindi.
Kaçakçılığın belediye başkanının bilgisi dahilinde ve nezaretinde gerçekleşmiş olabileceği ihtimali akla geliyor.
Bayık susuyor.
Vali konuşmuyor.
İçişleri Bakanlığı, kaçakçılık suçunu muhalif belediyelere yıkarak, iktidarın ellerini yıkamaya çabalıyor. Adı geçen belediyelerden biri CHP'li olsa çoktan kayyum atanmıştı. Türkiye Cumhuriyeti'nin en kıymetli evrakından biri olan pasaportunu paçavraya çevirenlerden hesap sorulmayacak mı?”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şanlıurfa’ya 28 uzman doktor kadrosu açıldıÖnceki Haber

Şanlıurfa’ya 28 uzman doktor kadrosu açı...

Başkan Gerger ’in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama mesajıSonraki Haber

Başkan Gerger ’in 23 Nisan Ulusal Egemen...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar