Mucize bebek hayata tutundu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mucize bebek hayata tutundu
Büyük boyutta myomu olan ve gebeliği bazı riskler içeren 28 yaşındaki Kübra Korkunç, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan sezaryanı sırasında yaklaşık 3.5 kilogram ağırlığındaki,18 cm myomu da alındı. Anne ve bebeğin sağlığının iyi olduğu bildirildi.

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Alev Esercan Öztürk, yaptığı bu başarılı ameliyatla ilgili yaptığı açıklamada, “Hastamızın ilk gebeliğiydi ve bize başvurduğunda 18 cm myom nedeniyle ameliyatı planlanırken gebe kaldığı anlaşılmıştı” diyerek, şu ifadelere yer verdi:

“Gebeliğin devamı ve nasıl olacağı konusunda kaygıları vardı. Sezaryanı sırasında yaklaşık 3.5 kilogram ağırlığındaki,18 cm myomunu da aldık. Annemiz ve bebeğimiz de iyiler, kontrollerinde de sorun olmadı. Aslında bu çok riskli bir gebelikti. Gebe kalan kadınların yaklaşık % 8 inde myom vardır. Gebelik döneminde myomların büyüme gösterdiği bilinmektedir. Fakat bazı çalışmalarda myomların bir kısmının büyüdüğü, bir kısmının aynı şekilde ya da küçüldüğü belirlenmiştir. Gebelik sırasında boyutları büyük olmayan myomlar, belirgin bir zarara neden olmaz. Boyutları büyük olan myomlar gebelikte bazı riskler içerirler. Bunların başında düşük olasılığı, erken dönemde gebelik kanaması olması, erken doğum tehdidi oluşturması, plasenta yerleşim anomalisi, suyun erken gelmesi, plasentanın erken ayrılması, doğumdan sonra plasentanın ayrılmaması ve kanamaların olması gibi sorunlar gelir. Myomu olan hastalarımızın ameliyat gerekiyorsa önce ameliyatlarını olmalarını, sonra gebelik düşünmelerini öneriyoruz. Fakat hastamız gibi bir durumla karşılaşırlarsa mutlaka düzenli kontrollerine gitmelerini, riskli bir gebelik olduklarını bilmelerini istiyoruz.”

 

KORKUNÇ: BANA “HAMİLE KALMAN İMKÂNSIZ” DEDİLER

Bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına alan anne Kübra Korkunç da, 2 yıl önce 8 cm olan myomunun 18 cm’e yükseldiğini belirterek, “4 ayrı doktorda muayene oldum ve bana hamile kalman imkansız, siz hamile kalamazsınız myomunuz çok büyük dediler. Bende hamile kalacağıma ihtimal vermedim ve myomumu aldırmaya karar verdim. Ameliyat olacağım tarihten birkaç gün önce gebe kaldığımı öğrendim. Eşim ile öğrendiğim zaman inanamamıştım, çok şaşırmıştık ve tekrar tekrar test yaptım ve en sonunda kan tahlilinde çıktı. Yaklaşık 2 aylık iken muayeneye gittiğimde “çocuk büyümez almamız lazım, myom rahmin üst kısmında çocuğa baskı yapacak, çocuk boğulur, kaybedeceksin zaten” dediler. Ben çok korktum, çaresizce bebeğimi kaybetme korkusu vardı” dedi.

 

“BİZE UMUT OLDU”

Daha sonra bir arkadaşımın tavsiyesi ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Alev Esercan ile tanıştığını vurgulayan Kübra Korkunç, “Muayeneye ilk geldiğimde bizi çok güzel motive etti, beni  inandırdı. Ben çocuğumu kucağıma alacağım, alabilirim böyle bir ihtimal var dedi. Kaybetmeyeceğim çocuğumu diye çok mutlu olmuştum, eşimle beraber çok sevindik. Muayenelerimize devam ettik Alev Hanımla, her ay düzenli olarak ve doğumun yaklaşması ile 15 günde bir muayenemizi olduk ve çocuğumuz kucağımızda. Bu sıkıntılı ve zor süreçte psikolojik olarak desteğini esirgemeyen ve bize umut olan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı  Alev Esercan Öztürk’e teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hırsız polisten kaçamadı!Önceki Haber

Hırsız polisten kaçamadı!

Büyükşehir Belediyesi'nde istifa!Sonraki Haber

Büyükşehir Belediyesi'nde istifa!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar