Şanlıurfa’da çiftçilerin düşük pamuk fiyatı eylemi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar

ŞANLIURFA’nın Harran ilçesinde bir grup çiftçi, hasadına kısa süre kalmasına rağmen pamuğun taban fiyatının düşük olmasına tepki göstererek eylem yaptı.

 

Türkiye´nin önemli pamuk üretim merkezleri arasında yer alan Harran’da çiftçiler, Çukobirlik tarafından pamuk taban fiyatını 21 lira olarak açıklaması tepkiye yol açtı.  Açıklanan taban fiyatından memnun olmayan bir grup çiftçi, Şanlıurfa-Akçakale karayolu Harran yol ayrımında yol kapatmak için toplandı. Toplanan çiftçilerin üzerine

bölgeye zırhlı araçlarla jandarma ekipleri sevk edildi. Toplanan kalabalık adına açıklamada bulunan pamuk üreticisi İYİ Parti İlçe Başkanı İbrahim Toygar, pamuk taban fiyatlarının çok düşük olarak açıklamasından dolayı çifçilerin yaşadıkları sorunu dile getirdi. Yaklaşık 200 kişilik grubun toplandığı bölgede Toygar, “Geçen yıla göre tarım girdi fiyatlarının yüzde 300 artış göstermesi, elektrik fiyatlarının yüzde 140 zamlanmasından dolayı zor günler geçiren çiftçiler, umutlarını pamuk taban fiyatlarının yüksek olmasına bağladı. Bu yıl Çukobirlik tarafından taban fiyattı 21 liradan 44 randıman olarak belirlenmesi çifçilerimiz zora soktu. Şuan çiftçilerimiz bu yıl 17 liradan satmaktadır. Burası tarım bölgesidir. Bu milli serviette sahip çıkamazsak hepimiz batar gideriz. Şuanda 100 dönüm tarla sahibi olan bir çiftçimiz 300 bin lira su parası vermektedir. Yine 300 bin lirada diğer masrafı veriyor. 600 bin lira gideri oluyor. 100 dönüm arazinin getirisi 40 ton ve bunu satışa sunulduğunda başa baş gidiyor. Bir kazanç elde etmiyor.”dedi.

Çiftçilerin altın yerine en kötü yılını yaşadığını belirten diğer çiftçiler ise bu yıl 1 kilo pamuk, 1 kilo gübre fiyatına geldiğini söyledi.
İPLİK İHTACATTI DURDURULSUN

Toplanan çiftçilerin yanına giden Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu ise “Bugün burada toplanan çiftçilerimiz çok haklı. Bizler çiftçilerimizin yanındayız. Bu yıl gidiler yüzde 300 kat arttı. Durum böyle olunca çiftçilerimiz zor günler geçirmeye başladı. Biran önce Türki Cumhuriyetlerinden gelen iplik ihtacattının durdurulması lazımdır. Buna bir kota konulması gerekiyor. Şuanda çiftçilerimiz iflas etmiş durumdadır. Pamuk çok ciddi bir üründür. İnsanoğlu doğarken ve ölürken pamuğa sarılıyor. Bütün fabrikaların ham maddesidir. Biran önce bu taban fiyatının iyileştirilmesi gerekiyor. Böyle giderse önümüzdeki yıl kimse pamuk ekmeyecektir.” Şeklinde konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından pamuk taralasına geçen çiftçiler, gıyabbi cenaze namazı kılarak eylemlerini sonlandırdı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Konut amaçlı arsa sayısı 1 milyona çıkarıldıÖnceki Haber

Konut amaçlı arsa sayısı 1 milyona çıkar...

Şanlıurfa'da bağ bozumu mesaisiSonraki Haber

Şanlıurfa'da bağ bozumu mesaisi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar