Şanlıurfa’da mahalle sakinlerinin ‘hayvan barınağı’ tepkisi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şanlıurfa’da mahalle sakinlerinin ‘hayvan barınağı’ tepkisi

ŞANLIURFA’da Büyükşehir Belediyesi tarafından 750 dönümlük alanda modern “Hayvan Rehabilitasyon Merkezi" yapılacağını öğrenen çevre sakinlerinin, arazinin yeşil alan mera kalmasını isteyerek projeye tepki gösterdiler. Yaşanan tepkiler üzerine jandarma ekipleri TOMA ve zırhlı araçlarla bölgede önlem aldı.

 

Şanlıurfa’ya 30 kilometre uzaklıktaki 400 haneli Bakımlı Mahallesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından sokak hayvanlarının bulunduğu Eyyübiye semtindeki  “Hayvan Rehabilitasyon Merkezi" bu alanda taşıması için ihaleye çıkarak yeni bir projeyi hayatta geçirdi. Mahallelerine hayvan barınağı ve rehabilite merkezi yapılacağını öğrenen ve yetkililerin bu alanda keşif yapacağını gören çevre sakinleri, mahallelerinde barınak istemediklerini belirterek, yeni bir çözüm istediler. İş makinalarıyla bölgeye keşife gelen  görevlilere tepki gösteren mahalle sakinleri üzerine çok sayıda jandarma ekipleri zırhlı araç ve TOMA’larla keşifin yapıldığı alanda önlem alarak vatandaşları uzaklaştırdı.
Bakımlı Mahalle Muhtarı Hasan Demir, ‘Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nin yerleşim alanlarının dışında yapılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:
"Şanlıurfa eski Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç tarafından 750 dönümlük alan bize mera için tahsis edildi. Ardından Büyükşehir Belediyesi bu alanı istimlak etti. Mera olarak kullandığımız bu alana şimdi hayvan barınağını yapmak istiyorlar. Bizde buraya barınak yapılmasına karşı çıkıyoruz. Bizim mahallemiz 400 hane bulunmaktadır. Burada bu barınak yapılırsa salgın hastalık, mikrop ve pis kokudan geçilmez.Biran önce bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz” dedi.
Geçimlerini hayvancılıkla sağladıklarını belirten mahalle sakinlerinden Mehmet Ali Demir ise  “Biz burada küçükbaş hayvancılığını yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Buraya barınak yapılırsa hayvanlarımızı otlatacak meramız kalmayacak. Kokudan ve salgın hastalıklardan kendimizi ve hayvanlarımızı korumayacağız. Bu nedenle buraya hayvan barınağının yapılmasını istemiyoruz.” şeklinde konuştu.
Yaşanan gerginlik üzerine toplanan kalabalık jandarma ekiplerince keşif yapılan alandan uzaklaştırılarak, görevliler çalışmalarına devam etti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Urfa’da korku dolu anlar! İntihara kalkıştıÖnceki Haber

Urfa’da korku dolu anlar! İntihara kalkı...

Aşılamada 'kırmızı' kategorideki Şanlıurfa'da aşı odaları boş kaldıSonraki Haber

Aşılamada 'kırmızı' kategorideki Şanlıur...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar