Şanlıurfa’da müteahhitlerden fiyat artışı tepkisi ‘Herkes haddini bilsin’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şanlıurfa’da müteahhitlerden fiyat artışı tepkisi ‘Herkes haddini bilsin’

ŞANLIURFA’da bir araya gelen müteahhitler, inşaat sektöründe yaşanan fiyat artışlarına karşılık 24 Eylül’e kadar iş bırakma ve boykot kararı aldı. Kentteki İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Mustafa Önal, “Herkes haddini bilsin. Bu ne? Geçen sene 10 TL’ye adlığımız ürün bugün olmuş 100 TL” dedi.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu’na (İMKON) bağlı Şanlıurfa İnşaat Müteahhitleri Birliği inşaat malzemelerinde yaşanan fiyat artışlarına dikkat çekmek için basın açıklaması gerçekleştirdi. Merkez Karaköprü ilçesi 35 Metre Cadde'de bulunan bir inşaatın önünde yapılan açıklamaya Birlik Başkanı Mustafa Önal’ın yanı sıra birliğin yönetim kurulu üyeleri ve onlarca birlik üyesi müteahhit katıldı. Önünde açıklama yapılan binaya, “Çimento Sektörü ve inşaat malzemelerinin haksız ve fahiş fiyat artışlarına sessiz kalmıyor inşaatımızı durduruyoruz” pankartı asıldı. Açıklamada konuşan, Şanlıurfa İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Mustafa Önal, 24 Eylül 2021 tarihine kadar “İş Bırakma ve Boykot” eylemi gerçekleştireceklerini duyurdu. İnşaatta çalışan işçilere seslenen Önal, “Kalıpçı, demirci, duvarcı, betoncu hiç kimse çalışmasın. Herkes haddini bilsin. Bu ne? Geçen sene 10 TL’ye aldığımız ürün bugün olmuş 100 TL. Bunun için sizde tepkinizi gösterin ki herkes haddini bilsin” şeklinde konuştu.
DAİRE FİYATLARI UÇUYOR
Fiyat artışlarının sadece müteahhitleri değil vatandaşların da etkilediğini belirten Önal, “1+1 dairenin fiyatı 2-3 milyon TL olmuş. Bu artışa vatandaşında tepkisini göstermesi lazım. Vatandaş aynı maaşı alıyor, ancak dairelerin fiyatı her geçen gün uçuyor. Biz daire fiyatlarının yüksek olmasından razı değiliz. 200 bin TL’ye satarken daha çok kazanıyorduk. Yetkililer bizi 3-5 şirkete ezdirmesin” ifadelerini kullandı.
ÇİMENTO ZAMLARI BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA OLDU
İnşaat sektöründe yapılan zamların kabul edilemez olduğunun altını çizen Önal, konuşmasını şöyle devam etti: “İnşaat sektörünün karşı karşıya kaldığı fahiş fiyat artışlarını; başta Ticaret Bakanımız ve diğer ilgili bakanlarımıza defaten aktardık. Maalesef fiyatlara yansıyan olumlu bir netice alamadık. Özellikle çimento fiyatlarında yaşanan tekelci fiyat uygulaması ve keyfiyete bağlı zamlar, bardağı taşıran son damla olmuştur. İnşaat sektörü olarak, son çare en demokratik hakkımız olan iş bırakma ve boykot hakkımızı kullanıyoruz. Son zamanlarda ülkemizin yaşadığı doğal afetlerle mücadele ettiği günlerde baskı aracı olarak kullanmayı uygun bulmadık ve yaşadığımız tüm sıkıntılara rağmen sabrettik. Ancak mücadeleye çimento sektörü yeni zamla karşılık vermiş, Türkiye inşaat sektörüne ‘İş Bırakma ve Boykot’ dışında seçenek bırakmamıştır.” 
Polisin güvenlik önlemi aldığı eylemde müteahhitler, bir süre zamları protesto etmek için alkışlarla açıklamayı sonlandırdı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Urfa’da korkulan olduÖnceki Haber

Urfa’da korkulan oldu

Şanlıurfa'da yorgun Balaban kuşları bulunduSonraki Haber

Şanlıurfa'da yorgun Balaban kuşları bulu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar