Vali Erin: “İnşallah artık Cudi'de teröristler değil, ceylanlar dolaşacak"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar

ŞANLIURFA’da Doğa Koruma ve Milli Parklar 3. Bölge Müdürlüğü 75. Yıl Ceylan Üretme İstasyonunda yetiştirilen 30 ceylanın doğaya bırakılması programına katılan Vali Abdullah Erin, üretme istasyonlarında bu yıl 40 ceylanın Cudi Dağına salınacağını ifade ederek "İnşallah artık Cudi'de teröristler değil, ceylanlar dolaşacak" dedi.
Şanlıurfa’yla özdeşleşen ve adına türküler yakılan 1977 yılında nesli tükenmenin eşiğine gelen koruma altındaki ceylanların sayısı artmaya başladı. Doğa Koruma Ve Milli Parklar Şanlıurfa 3. Bölge Müdürlüğü 75. Yıl Ceylan Üretme İstasyonunda yetiştirilen 30 ceylan, Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahasındaki 15 bin hektarlık korumalı alanda doğaya bırakıldı. İstasyonda yetiştirilen üç ceylanı kendi elleriyle doğaya salan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Yaban Hayatı Koruma Birliğinin 2013 yılında aldığı kararlar ceylanların hassas, korunması gereken ve nesli tükenme tehlikesi altında bulunan hayvanlar olarak tespit edildiğini söyledi.
Şanlıurfa'da 2020 yılında yapılan tespitlere göre Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahasındaki korumalı doğal alanda 379, üretme istasyonlarında ise 164 ceylan bulunduğu bilgisini veren Vali Erin, geçen yıl Şırnak Cudi Dağına 50 ceylan salındığını ve yavruladıklarının tespit edildiğini, bu yıl da 40 ceylanın daha Cudi Dağına salınacağını ifade etti. Erin, "İnşallah artık Cudi'de teröristler değil, ceylanlar dolaşacak" dedi. Erin, açıklamasının devamında, "Ceylan üretme istasyonu yetkililerine emekleri için teşekkür ediyorum. Bugün de istasyonda yetiştirilen 30 ceylanımızı 15 bin hektarlık alana saldık. Ceylanları, yaban hayatına uygun bir alanda koruma altında tutmaya çalışıyoruz. İnşallah yapılan çalışmalarla, bu hayvanlar nesli tükenme tehlikesi altında olan statüsünden çıkacak. Buna katkı sunan illerden biri de Şanlıurfa olacak. Doğaya saldığımız ceylanlarımıza uzun ömürler diliyoruz. Bu hayvanlarımızı avcılara karşı korumaya yönelik de büyük bir çaba ortaya konuyor. Görevlendirdiğimiz korucular aracılığıyla da arkadaşlarımıza destek oluyoruz. Bu avlanacak bir hayvan değil. Sevilecek ve sevginin timsali olan bir hayvan. Başka yerlerde izin verilen türlerin avını kontrollü bir şekilde gerçekleştirsinler ama ceylanlara dokunmasınlar. Ceylanları koruma anlamında daha tedbirleri daha da artıracağız" ifadelerini kullandı.
GÖRENLERİ HAYRAN BIRAKIYOR
Zarif ve narin yapılarıyla görenleri kendilerine hayran bırakan ve nesli tükenme tehdidi altında bulunan 'gazella subgutturosa' türü ceylanlar, 1977 yılında Milli Parklar ve Avcılık Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı, 1982 yılında da Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesi’ne verildi. Koruma altına alındıklarında sayıları 23 olan ceylanlar, iyi bakımları ve doğal ortamda korunmalarının ardından üreyerek 750'ye ulaştı.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Suruç karar davası öncesinde cezaevi önünde toplantı yasağıÖnceki Haber

Suruç karar davası öncesinde cezaevi önü...

33 kişinin öldüğü canlı bomba saldırısı karara bağlandıSonraki Haber

33 kişinin öldüğü canlı bomba saldırısı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar