Şanlıurfa’da ebeler eğitime alındı;

Şanlıurfa’da ebeler eğitime alındı

Her kadının üreme sağlığı kapsamında gebelik, doğum, doğum sonu ve yenidoğan bakımı konusunda yeterli eğitim ve bilgi alma hakkı vardır. Anne adayını gebelik döneminde bilgilendirmek bir annelik hakkı olarak değerlendirilmelidir. Gebeyi ilk karşılama doğuma hazırlık ve doğumda gebe kaygısının giderilmesi, doğumda doğru bilinen yanlışlar, postpartum kanamada gebeye yaklaşım konularında bilgi ve beceri kazandırmak amaçlanmıştır....

İstanbul’un ardından çocuk doğum sayısında ikinci sırada yer alan Şanlıurfa’da ebelere eğitime alındı.

Konu hakkında konuşan Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Abdullah Solmaz şu ifadeleri kullandı:

“Bildiğiniz üzere Şanlıurfa ili Türkiye'de, İstanbul’dan sonra doğum sayısının en fazla olduğu kaba doğum hızına baktığımız zaman Türkiye'de açık ara önde olan yani Türkiye ortalamasının neredeyse iki katından daha fazla bir doğum oranı olan bir il.

Ben çocuk hekimiyim. Biz çocuk hekimleri olarak sadece çocuğa yönelik bir müdahale yapıyoruz. Çocuğun sağlığını korumaya çalışıyoruz ama sizlerin doğumhanede yaptığınız müdahaleler, doğru yaklaşımlar hem annenin sağlığına hem de bebeğin sağlığına etki ediyor. Ondan dolayı sizin yaptığınız bir doğru müdahale emin olun bizim müdahalemizden kat be kat daha değerlidir.

Üniversiteden çok değerli hocalarımızın eğitimi ile beraber inşallah bizim hedefimiz Şanlıurfa ilindeki doğum gerçekleşen her doğumhanede, her hastanede aynı standartta aynı seviyede bir sağlık hizmetinin sunulmasıdır.

Bugün buradan çıkarken iyi ki de bu toplantıya katıldım. Bu eğitimlere katıldım. Bilgime becerime bir şeyler kattım, diyeceğinize inanıyorum ve burada öğrendiklerinizi inşallah sahada uygulayacağınıza hastalara daha iyi, daha doğru yaklaşımlar sergileyerekten sağlıklı anneler, sağlıklı bebekler ve daha zeki, daha çalışkan bir nesil ortaya çıkmasına vesile olacağınıza inanıyorum. Hepinize tekrardan katıldığınız için teşekkür ediyorum”.

Bu kapsamda doğumhanede ve postpartum servislerinde görev yapan ebelere, bebek hemşirelerine İl Sağlık Müdürlüğü Hayat El Harrani eğitim salonunda Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği iş birliği ile Prof. Dr. Erdal Sak, Prof. Dr. Neşe Gül Hilali   Dr. Hacer Uyanıkoğlu Uzm. Dr. Alev Esercan Doç. Dr. Mert Ulaş Barut, Doç.Dr Derya Uyan Hendem, Uzm. Dr. Fatih Deveci, Uzm. Dr. Nilüfer Yegin katılımıyla eğitim yapılmıştır.

İl Sağlık Müdürü ve tüm idarecilerin katılımıyla anne ve bebek sağlığının korunması ve geliştirilmesi için çalışmalar aralıksız devam etmektedir.

BİHA

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum