Sağlıklı yaşam da yeni Ameliyat teknikleri konuşuldu;

Sağlıklı yaşam da yeni Ameliyat teknikleri konuşuldu

Özel Nev Hospital Hastanesi Kadın Hastalıkarı ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Deniz İnan Güneydoğu TV de yayınlanan Ahmet Zeki Güler’in hazırlayıp sunduğu Sağlıklı Yaşam proğramına konuk oldu...

Özel Nev Hospital Hastanesi Kadın Hastalıkarı ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Deniz İnan Güneydoğu TV de yayınlanan Ahmet Zeki Güler’in hazırlayıp sunduğu Sağlıklı Yaşam proğramına konuk oldu.Her hafta Çarşamba günleri yayınlana Sağlıklı yaşam proğramı sağlık okuryazarlığı ve sağlıktaki yeni gelişmeleri ekran aracılığıyla halka ulaştıran izlenen bir sağlık proğramı.

Kadın Hastalıkları doğum konusunda vatandaşlara çok önemli bilgilendirmeler yapıldı.Proğramda yeni bir teknik olan kendisinin de eğitimini alarak uyguladığı “VNOTES CERRAHİSİ”hakkında bilgilendirme yaptı.

VNOTES CERRAHİSİ

Minimal invaziv cerrahinin anlamı vücut dokularına en az hasar oluşturması hedeflenen ameliyatlardır. Günümüzde genelllikle laparoskopik( Kapalı) cerrahiler için kullanılmaktadır.Laparoskopik ameliyatlarda cerrahi iz az, kanama olasılığı düşük, ağrı daha az ve normal hayata dönüş daha hızlıdır.

Vajinal cerrahiler ise doğal orifis açıklıkların kullanıldığı uluslararası kılavuzlarda minimal invaziv cerrahi olarak ilk tercih olarak belirtilen ameliyatlardır. Vajinal yoldan yapılacak ameliyatların oranlarının az olmasının başlıca nedenleri; her türlü ameliyatın vajinal yoldan yapılamaması, cerrahi saha görüş kısıtlılığı,hedeflenen organlara (yumurtalık ve tüpler)ulaşmanın zor olması ve yüksek cerrahi deneyim gerektirmesidir.

VNOTES(Vaginal Natural Orifice Transluminal Endoacopic Surgery) cerrahi vajinal ve laparoskopik cerrahilerin birleşimidir.Minimal invaziv cerrahilerin birleşmesiyle oluşturulmuştur.

VNOTES cerrahisi ile karından kesi yapılmaz,doğal açıklık olan vajinadan laparoskopi yapılır.Vaginadan yaklaşık 3 cm lik bir kesi yapılır ve özel bir cihazla giriş yapılarak standart laparoskopi yöntemi ile ameliyatlar gerçekleştirilir.

VNOTES CERRAHİSİNİN AVANTAJLARI VE YAPILAN AMELİYATLAR

VNOTES cerrahisi ile hastalar çok az ağrı duyarlar.Günlük yaşamlarına hızlıca dönüş yaparlar.Ameliyat sonrası memnıniyet oranları yüksektir.Yara izi olmadığından kozmetik sonuçlar iyidir.

VNOTES yöntemi ile

Histerektomi (Rahim alma ameliyatı)

Rahim sarkması ameliyat(Yüksek Uterosakral Süspansiyon)

Tüp Alma,Tüp Bağlama

Dış Gebelik Ameliyatı (Ektopik Ameliyatı)

Yumurtalık Kisti Ameliyatı (Over Kisti)

Dermoid Kist Ameliyatı

Tanısal (Diagnostik)

Kanse cerrahisi öncesi değerlendirme (Retroperitoneal Sentinel Lenf Nodu)

Myom alma operasyonu (Myomektomi)

Kaynak:

İlgili Konular :
, ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum