Kuş: Gençlere yönelik projelere büyük önem veriyoruz;

Kuş: Gençlere yönelik projelere büyük önem veriyoruz

Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi Vakfı refakatinde, Türkiye-Almanya ülkelerarası iş birliği kapsamında Engagement Global’in sağladığı destekle gerçekleştirilen “Doğu-Batı: Bir Arada Yaşam İçin Yerel Yönetimler Arası Diyalog Forumu”nun 3. etabı, Eyyübiye Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi....

Berlin Tempelhof Belediyesi, İzmir Buca Belediyesi ve Eyyübiye Belediyesi sorumlularının öncülüğünde, Eyyübiye Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Mehmet Cengiz moderatörlüğünde gerçekleştirilen foruma akademisyenler, büyükşehir ve ilçe belediyeleri temsilcileri katıldı.

Forumun açılış konuşmasını yaparak katılımcıları selamlayan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, 6 Şubat depremleri ve 15 Mart’ta yaşanan sel sonrası afetzedelere yardım için seferber olan Berlin’de yaşayan Türklere teşekkür etti. Berlin Tempelhof, İzmir Buca ve Şanlıurfa Eyyübiye Belediyesi olarak üç yıldır birlikte çalıştıklarını anımsatan Başkan Kuş, yapılan iş birliği sayesinde çok güzel projelere imza atılacağına inandığını söyledi.

Eyyübiye özelindeki göç sorununu ve çözüm önerilerini daha önce paylaştığını belirten Başkan Kuş, Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip olan Eyyübiye’de, gençlere yardım eli uzatacak projelere odaklanılması gerektiğini, bu anlamda sadece Şanlıurfa’da değil, Türkiye’de tüm belediyelerin gençlere yardım elini uzatması gerektiğini söyledi. Özellikle eğitim konusunda gençlerin desteklenmesi gerektiğine kanaat getirdiğini dile getiren Başkan Kuş, “Geçmiş dönemde yapmış olduğumuz önemli projelerimiz vardı. Süleymanşah Gençlik Merkezimizde yaklaşık 5 bin öğrenciye destek veriyoruz. Yine bunun yanı sıra dezavantajlı ilçe olmamız nedeniyle eğitim desteklerine büyük önem verdik. Gençlere yönelik projeler gerçekleştirir, onları desteklersek ilimiz, ülkemiz hatta dünya için çok faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

İstihdam konusunda da ciddi sıkıntılar yaşandığını, bu konuda da katılımcıların önerilerini almak istediğini belirten Başkan Kuş, katılımcılara teşekkür etti.

Belediyelerin ve farklı kurum kuruluşların göç ve uyum konusunda yaptığı çalışmalar, tecrübe, bilgi ve birikimlerini paylaştığı, sorunların çözümünü tartıştığı forumun, Almanya ve İzmir Buca’dan sonra Eyyübiye Belediyesi ev sahipliğinde Şanlıurfa’da yapıldığını belirten Eyyübiye Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Mehmet Cengiz, bu sayede göç ile birlikte gelen uyum sorunu ve farklı sorunların çözümünde işbirliği geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

BİHA


Paydaş belediyelerin göç sorununa karşı uyguladığı projelerin istişare edilip, sorunların çözümüne yönelik fikir alışverişinde bulundukları forum, katılımcıların Eyyübiye Belediyesi Kadın Destek Merkezleri’ni ve Eyyübiye Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etmesinin ardından sona erdi.

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum