HÜDA PAR Suruç’taki soruna dikkat çekti;

HÜDA PAR Suruç’taki soruna dikkat çekti

Suruç'taki taban suyunun yükselmesi, beraberinde sıvılaşma oranını artırarak ilçenin geleceği için tehlike oluşturuyor. HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, ilçede sorunun gittikçe tehlike arz ettiğine vurgu yaptı....

SURUÇ -Her hafta Cuma günü saat 11.11'de Şanlıurfa'nın bir sorununu ve bu soruna yönelik çözüm önerilerini paylaşan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, bu hafta ise Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki taban suyunun yükselmesi dolayısıyla yaşanan mağduriyetleri ve buna yönelik çözüm önerilerini gündeme taşıdı.

Başkan Özaslan "HÜDA PAR olarak bu hafta Suruç'taki taban suyu yüksekliğinden dolayı oluşan mağduriyetleri ve bu mağduriyetlere yönelik çözüm önerilerimizi Suruç İlçe Başkanımız Ahmet Yılmazoğlu ile beraber paylaşacağız" dedi.

Mağdur olan bir çiftçi "Bizim köyümüze 2015-2016 yılında su geldi. Maalesef, Devlet Su İşleri (DSİ) zamanında tahliye kanalları açmadığı için 63 yaşında olan 1000 (bin) adet fıstık ağacımız tamamen kurudu. Bu bir milli servettir. Yıllık olarak bu ağaçlarımızın geliri 1 milyon TL değerindeydi" diyerek yetkililere seslendi.

Köy sakinlerinden bir kadın ise, "4 yıldır bu tarlalarımızın hiç birini ekemiyoruz. Ekince de suyun altında kalıyorlar. Öylece kalıyor ve geç zamanda hasat ediyoruz. Mezarlığımız suyun altında kaldığı için ölülerimizi başka köylere defin ediyoruz. Halimiz budur" diyerek çaresizliğini dile getirdi.

Bölgedeki başka bir çiftçi ise "şimdi 3. aydayız. Bu pamuğun hasadı için şimdiye kadar suyun kurumasını bekliyoruz. Taban suyu yükselmiş, yer korusun ki bu pamuğu hasat edelim. Bu tarihten sonra biz pamuğu kaçtan satabileceğiz ki? Yazıktır! Tarla bu halde iken ne işçi girebiliyor, ne de biçerdöver girebiliyor. Pamuk hala olduğu gibi duruyor. Rica ediyoruz, bir an önce tahliye kanalları yapılsın ki bu sudan kurtulalım" dedi.

 HÜDA PAR Suruç İlçe Başkanı Ahmet Yılmazoğlu da, "Suruç'ta yükselen taban suyu nedeniyle birçok resmi kurum ve binaların bodrum katları sular altındadır. Çok geç de olsa başlayan tahliye kanalları çalışması bir an önce bitirilmeli ve drenaj sistemi unutulmamalıdır. Tarım arazileri imara açılmamalıdır " dedi.

 

ÖZASLAN: SIVILAŞMA ORANI GİTTİKÇE ARTIYOR

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan ise "Taban suyu yükselmesi dolayısıyla Suruç şu anda bir çökme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Sıvılaşma oranı gittikçe artıyor. Buna karşın HÜDA PAR olarak köklü bir çözüm önerimiz var; Şu anda bulunduğumuz nokta, Şanlıurfa yolu üzerinde çadır kentin bulunduğu bölgedir.

Suruç şehir merkezini buraya kaydıralım. Bütün resmi kurumları buraya getirelim. Arkasından imarı buraya taşıyalım ve sadece buradaki hazine arazilerinin bulunduğu kıraç toprakları imara açalım. Halka da uygun fiyata satalım ve insanlar gelip buraya yerleşsinler. Şehir merkezi buraya doğru gelsin. Ovayı kurtaralım, tarım arazilerini kurtaralım ve Suruç'u çökme tehlikesinden kurtaralım" diyerek halkın geleceği için çok önemli olan çözüm önerisini paylaştı.

BİHA

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum