HÜDA PAR bu hafta sel felaketini değerlendirdi;

HÜDA PAR bu hafta sel felaketini değerlendirdi

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, Şanlıurfa'da etkili olan sağanak yağış sonrası yaşanan sel felaketini değerlendirerek, felakete yol açan sorunlarla ilgili çözüm önerileri paylaştı....

Her hafta cuma günü Şanlıurfa'nın bir sorununu ve bu soruna yönelik çözüm önerilerini paylaşan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, bu hafta Şanlıurfa'da etkili olan sağanak yağış sonrası yaşanan sel felaketi ve bu felaket ile ilgili bazı acı gerçekleri gündeme taşıdı.

Şanlıurfa halkı olarak bu hafta bir sel felaketi ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Emin Özaslan, “HÜDA PAR olarak biz de bu sel felaketi ile ilgili yapılması gerekip de yapılmayanlar, bazı yanlışlar… Bazı acı gerçekleri konuşacağız” dedi.

“ŞEHRİ OVAYA DEĞİL, DAĞLARA DOĞRU YAYALIM”

Özaslan, şehrin dağlara doğru yayılması gerektiğini vurgulayarak, “Urfa'nın etrafındaki dağlardan, tepelerden akan yağmur suyu bütün dereleri taşırdı ve felaketin acı sonuçları kaçınılmaz oldu. Neden mi? Çünkü 40 yıldır bu şehri yöneten yöneticiler, şehri ovaya doğru yaydılar. Hâlbuki şehir dağlara doğru yayılmış olsaydı, Şanlıurfa bugün bu felaketin acı sonuçlarıyla karşılaşmayacaktı” diye konuştu.

“ADI VAR AMA KENDİSİ YOK”

Mance Deresi'nden seslenen Özaslan, “Burası Mance Deresi, gördüğünüz gibi adı var ama kendisi yok. Derenin geçtiği yerin tam ortasında cadde yapılmış. Sağına ve soluna imar verilmiş ve bu şimdi verilen bir imar izni değil, 40 yıldır bu mahalle böyle” dedi.

Özaslan, Karakoyun Deresi'nden ise şöyle seslendi:

“Burası da Karakoyun Deresi, burada da belediyenin müthiş planlamasını çok rahat görebiliyorsunuz(!) Derenin sağında ve solunda 50-100 metre mesafe bırakılmalıydı. Dere ıslahı yapılırken de suyun debisine göre bir dere ıslahı yapılmalıydı.”

Dere dibinde yapılan alışveriş merkezi ile ilgili ise Özaslan, “Bu Karakoyun Deresi'nin dibindeki büyük devasa alışveriş merkezine zamanında kim ruhsat vermişse büyük vebal altındadır” ifadelerini kullandı.

“MÜHENDİSLİK HARİKASI DERE PROJESİ”

Emin Özaslan, Maşuk bölgesi ile ilgili ise şunları söyledi:

“Burası da Maşuk bölgesi. İmara yeni açılan bir yer. Belediyenin mühendislik harikası dere projesini görüyor musunuz? Eni 2 metre bile yok.”

Karaköprü bölgesinden seslenen Özaslan, “Karaköprü Deresi'ni görüyorsunuz, istinat duvarı yıkılmış. Dere yatağının etrafı binalarla dolu. Bir ablamız az önce konuştu. Diyor ki ‘buraya bina yapmadılar, bizim için mezar yaptılar’. Herhalde bu söz de olayın vehameti için yeterlidir!” dedi.

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

“- Şehirde imar planlaması yapılırken, tarım arazileri asla imara açılmamalıdır.

- İmar ovaya doğru değil, dağlık alanlara doğru kaydırılmalıdır.

- Ve hemen arkasından dere yataklarında bulunan evler için acilen kamulaştırılma yapılmalı ve bu alan genişletilmelidir.

- Öbür taraftan şehrin birçok noktasında yapılan dere ıslah projeleri bir daha gözden geçirilmeli ve mühendislik hesaplamalarına uygun bir şekilde revize edilmelidir.

- 40 yıldır bu şehri yönetenlere sesleniyorum; birçok siyasi parti değişti, belediye başkanları değişti ama zihniyet değişmedi. Şehir yönetimi rant merkezli değil de insan merkezli bir anlayışla yönetilirse o zaman bu felaketleri en az zayiatla atlatmış oluruz.”

BİHA

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum