Urfa'da bu hafta "Şair Nâbi ve Mûsikî Yönü" konuşuldu;

Urfa'da bu hafta "Şair Nâbi ve Mûsikî Yönü" konuşuldu

Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesi’nin geleneksel olarak düzenlenen “Cuma Sohbetleri” programının bu haftaki konuğu Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Akpınar oldu. Akpınar, programda Urfalı divan şairi Nâbi’nin hayatını ve mûsikî yönünü anlattı....

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Şanlıurfa Şubesi’nun periyodik olarak düzenlediği “Cuma Sohbetleri” programının bu haftaki konuğu, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Akpınar oldu.

Yazar Eyyüp Azlal’ın moderatörlüğünü yaptığı bu haftaki programda, Prof. Dr. Akpınar "Şair Nâbî ve Mûsikî Yönü" başlığı altında Şair Nâbî'nin mûsikî yönünü anlattı.

Akademisyen Akpınar, Şair Nâbî’nin hayatından bir kesit sunarak onun hac yolculuğu sırasında uğradığı şehirlerde yazdığı şiirleri okudu ve bu şiirler için bizzat kendisinin yaptığı besteleri icra etti. Prof. Dr. Hüseyin Akpınar’a yüksek lisans öğrencileri de eşlik ederek Şair Nâbî’nin şiirlerine yapılmış besteleri icra ettiler. 

Hüseyin Akpınar konuşmasında, Şair Nâbi’nin şiir meclislerinde beraber mûsikî meşk ettiği mûsikîşinas ve şair arkadaşlarından Buhurizâde Mustafa Itrî, Hafız Post, Seyyid Nuh ve Bosnalı Sabit’ten de bahsetti.

Daha sonra Şair Nâbî’nin  “Görmüşüz” redifli şiirini okuyarak programı sonlandırdı. Program sonunda moderatör Eyyüp Azlal da, Yahya Kemal’in Eski Mûsikî şiirini okudu.

Sunum ve müzik dinletisinden sonra konuşan TYB Şanlıurfa Şube Başkanı Doç. Dr. Mahmut KAYA, “Şair Nâbî’nin şairliğinin yanı sıra bestekârlığı ve hanendeliği gibi birçok yönünü öğrenmiş olduk. Prof. Dr. Hüseyin Akpınar hocama, mûsikî ekibine ve tüm katılımcılara teşekkür ederiz” dedi.

BİHA

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum