Şanlıurfa’da ‘sonbahar şap aşılama’ kampanyası başladı;

Şanlıurfa’da ‘sonbahar şap aşılama’ kampanyası başladı

Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı' kapsamında sonbahar şap aşılama takvimi başladı. Kampanya ile İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli tarafından tüm büyükbaş hayvanlar aşılanacak....

Şanlıurfa ‘Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı’ çerçevesinde Sonbahar Şap Aşılama takvimi başladı.

Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü sosyal medya hesaplarından konuya ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, sonbahar şap aşılama döneminin başladığı duyuruldu.

Müdürlükten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kıymetli yetiştiricilerimiz, şap aşılama kampanyası başlamıştır. Hayvanlarınızın sağlığı korumak ve verim kaybını önlemek için şap aşısını yaptırmayı unutmayınız. ‘Aşılama İle Hayvanını Koru Üretime Devam Et’ aşılama ile hem hayvanlarını koru hem de hastalığın meydana getirebileceği verim kayıpları, yavru atma, ölüm, tedavi maliyeti ve ekonomik kayıpların önüne geçerek üretime devam et. Ülke çapında 1 Eylül 2023 tarihinde başlayacak olan sonbahar şap aşılama kampanyasında hayvanlarınızın aşılarını yaptırmayı unutmayınız.”

ŞAP HASTALIĞI NEDİR?

Evcil veya yabani tüm çift tırnaklı hayvanlarda görülebilen, kronik durumlarda zayıf ve yavru hayvanlarda ölüme sebebiyet veren, genellikle et, süt ve iş gücü kaybına sebep olan viral bir hastalıktır. Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığınca ihbarı mecburi hastalıklar arasında yer almaktadır.

ŞAP HASTALIĞI NASIL ANLAŞILIR?

İçi su dolu kabarcıklar ile başlar. Diğer belirtiler arasında ise topallık, uyuşukluk, iştah kaybı ve sütten kesilme yer alır. Hastaların ağızlarından ip gibi salya akar, ateş 40 -41 C, ağız şapırdatması, dilinde, dişetlerinde, dudağın iç kısmında mercimek veya fındık büyüklüğünde su keseleri (veziküller) görülür.

ŞAP HASTALIĞININ TEDAVİSİ NEDİR?

Şap hastalığının etkenine direkt tedavi uygulanmıyor ancak yan etkilerden dolayı oluşan enfeksiyonların tedavisi gerçekleştiriliyor. Ölüm oranı düşük olan şap hastalığında, ağızdaki yaralar için karbonatlı, sodalı su ve sirkeyle ağız içi yıkanıyor. Ayaklara dezenfektan uygulanıyor.

BİHA

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum