Alzaymırdan korunmanın en etkili yolu;

Alzaymırdan korunmanın en etkili yolu

Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli gerontolog Emine Bortuk, beyin hücrelerinin zamanla ölümüne bağlı olarak hafıza kaybı, bunama (demans) ve genel anlamda bilişsel fonksiyonların azalması şeklinde gelişen alzaymır hastalığı ile ilgili uyarılarda bulundu....

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlıklı Yaş Alma Merkezinde görevli gerontolog Emine Bortuk, yaşlılık döneminde ortaya çıkan birçok geriatrik sendromdan biri olan alzaymır ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Nörolojik bir hastalık olan alzaymır rahatsızlığının aynı zamanda en yaygın görülen demans türü olduğunu kaydeden Bortuk, şunları söyledi:

“Multidisipliner bir ekip ile yaşlılarımız kapsamlı geriatrik değerlendirmeye tabi tutularak geriatrik sendromları açığa çıkarılmakta ve uygun bakım planı oluşturulmaktadır. Yaşlılık döneminde birçok geriatrik sendrom ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan biri alzaymır tipi demanstır.

Alzaymır, hasta yakınlarının hastalığının erken evrelerinde unutkanlığı yaşa bağlayarak profesyonel destek almaması, hastalığın hızlı bir şekilde ilerlemesine sebep olabiliyor. Yaşlılık döneminde unutkanlığı normal kabul etmemeliyiz. Elbette her unutkanlık alzaymır kaynaklı olmayabilir fakat unutkanlık alzaymırda ilk ve en önemli belirtidir. Alzaymır hastaları zamanla anlama ve kavrama yetenekleri azaldığı için bu hastalarla iletişim kurarken kısa, net ve anlaşılır cümleler ile iletişim kurmamız gerekiyor. Onlara azarlamak terslemek onları korkutabilir ve hastalık seyrini kötüleştirebilir. Bir diğer konu hastalarımızda yer değişikliği kesinlikle önermiyoruz. Hatta oda değişikliği bile önermiyoruz. Zaten bilinç bulanıklığı yaşayan bu hastaların yer değişikliğinden olumsuz etkilendiği unutulmamalıdır.”

Emine Bortuk, alzaymırı tanımanın alzaymırdan korunmanın en etkili yolu olduğunu kaydetti.

BİHA

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum