Aile ve Gençlik Fonu kuruldu;

Aile ve Gençlik Fonu kuruldu

Aile ve Gençlik Fonu Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre fondan yeni evlenecek gençlere 150 bin lira iki yıl geri ödemesiz kredi verilecek. Kredide dört yılda geri ödeme şartı var. Pilot uygulamaya aralarında Şanlıurfa’nın da yer aldığı 6 Şubat depremlerinden etkilenen illerden başlanacak....

Aile ve Gençlik Fonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Fon, aile müessesesinin desteklenmesi, güçlendirilmesi, gençlerin sosyal risklere karşı korunması ve gelişimleri ile girişimlerine destek sağlanmasına yönelik kaynağın oluşturulması amacını taşıyor.

Fonun yönetim kurulu, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı başkanlığında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısından olmak üzere toplamda beş kişiden oluşacak.

Fonu yönetecek olan kurul, kaynak aktarımı yapılacak projeleri, aktarılacak kaynak tutarını, harcama programlarını belirlemede yetkili olacak.

Kanun kapsamında yeni evlenecek gençlere 150 bin lira faizsiz kredi verilecek. Kredi, ilk iki yıl ödemesiz, dört yılda geri ödeme şartıyla verilecek.

Başvuruları internet üzerinden yapılacak olan fonun kredi miktarı her yıl artacak.

Pilot bölge olarak Şanlıurfa dahil 6 Şubat depremlerimden etkilenen illerde başlayacak uygulama ardından Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak.

BİHA


Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum