2024 yılı asgari ücreti ne olacak?;

2024 yılı asgari ücreti ne olacak?

Asgari ücret tespit komisyonu ilk toplantısını 11 Aralık’ta gerçekleştirecek. Uzmanlar yapılacak zamda dört farklı senaryo üzerinde duruyor....

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücretle ilgili “Bir kez verilecek zamla bu iş biter” ifadelerini kullandı ama enflasyon gerçeği ortada. Hem uzmanlar hem de bu maaşla geçinecek olanlar Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı fikirde değil. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret tespit komisyonunun ilk toplantısını 11 Aralık’ta yapacağını duyurdu. Peki eldeki veriler ışığında yeni yılda asgari ücret ne kadar olacak? 

Süreç içerisinde toplamda 4 toplantı gerçekleşecek ve asgari ücret aralık ayı içerisinde açıklanmış olacak. Asgari ücrette olası senaryolar da gelen enflasyon rakamlarıyla birlikte şekilleniyor.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz, katıldığı televizyon programında şu ifadeleri kullandı: 

“Eğer yıl sonu enflasyon yüzde 62 olursa, son 6 ayda yüzde 35.26’lık zamla 11 bin 402 TL’den, 15 bin 422 liraya, 

Yıl sonu enflasyonu yüzde 65 olursa, yüzde 37.77’lik zamla 15 bin 708 liraya, 

Yıl sonu enflasyon yüzde 68 olursa, yüzde 40.26’lık zamla 15 bin 992 liraya çıkmış olacak. 

Geçmiş dönemlerde baktığımızda buna bir refah payı eklentisi de oluyordu. Burada yüzde 40’a 10’luk bir zamla yüzde 50’yi görmüş olacaktır. O zaman da 17 bin 103 TL olması mümkün gözüküyor.” 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yeni asgari ücretin belirlenmesi çalışmalarına ilişkin, "Her zaman olduğu gibi bu süreci işçi ve işveren temsilcilerimiz ile birlikte uzlaşma ve mutabakat anlayışıyla, hassasiyetle yürüteceğiz." dedi. 

11 Aralık'ta, 2024 yılı asgari ücret seviyesini belirlemek üzere komisyon toplantılarına başlayacaklarını hatırlatan Işıkhan, "Her zaman olduğu gibi bu süreci işçi ve işveren temsilcilerimizle birlikte uzlaşma ve mutabakat anlayışıyla hassasiyetle yürüteceğiz. Şartlar ne olursa olsun geleceğin güçlü, müreffeh Türkiye'sini birlikte inşa edeceğimize inanıyorum." diye konuştu. 

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum