Mevlana Şanlıurfa’da dualarla anıldı;

Mevlana Şanlıurfa’da dualarla anıldı

Peygamberler Şehri Şanlıurfa, Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi 750. vuslat yıl dönümünde dualarla andı. Ellerin semaya açıldığı gecede Semazenler aşk ile döndü....

UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesinde yer alan Mevlevî Sema Törenleri, Hazreti Mevlânâ’nın daha doğru anlaşılması ve anlatılması amacıyla her yıl yapılıyor.

Hazreti Mevlânâ'nın 750. vuslat Yıldönümü nedeniyle Peygamberler şehri Şanlıurfa'da Şeb-i Arûs etkinlikleri düzenlendi.

Şanlıurfa Mevlânâ Külliyesi Vakfı tarafından Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi Camii’nde düzenlenen Şeb-i Arûs programına İl Müftüsü Ramazan Tolan, Karaköprü İlçe Müftüsü Sacit Emiri,  Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celil Abuzer ile vatandaşlar katıldı.

Ellerin semaya açıldığı gecede Filistin için dualar edildi. Tasavvufun ve ilahi aşkı simgeleyen semazen gösterisi duygu dolu anlar yaşattı. İlahi korosu, seslendirdiği ilahilerle dinleyenleri mest etti.

Şanlıurfa İl Müftüsü Ramazan Tolan, ‘’Mevlana Hazretlerini bütün dünyada, ülkemizde her yerde çok sevenleri var, onun yolunda gidenler var ama Şanlıurfa’da biraz daha fazla. Mevlana hazretlerinin Şeb-i Arûs gecesine denk getirildi. Onun ismine layık çok güzel program icra edildi. Bütün dünyada ünü var ama sanırım ikinci en büyük merkez Urfa olacak. Çünkü sevenleri de çok. Her yönüyle onun yolunda devam edenler de çok. Dünyamızda tabi birçok İslam önderleri büyükleri vardır ama bu büyüklerinden bir tanesi de Mevlana Hazretleridir. Mevlana, gönül adamı, tasavvuf adamı, ahlak adamı ama bunun yanında da dinimizin temel kurallarına çok sıkı sıkıya bağlı hiçbir ödün, bir taviz vermemiş bir şahsiyet. Günümüzde bütün dünyanın, Müslümanların ve inanmayanların veya başka din mensuplarının hepsinin muhtaç olduğu sevgi, muhabbet, kardeşlik, dostluk hepsi onda mevcut, bu kültürümüze bu büyüklerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Urfa’da buna sahip çıkacak’’ dedi.

                                                     

                                                                                                                    

 

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum