Şanlıurfa’da taşkın riskini önleyecek projeler imzalandı;

Şanlıurfa’da taşkın riskini önleyecek projeler imzalandı

Şanlıurfa’da geçen martta meydana gelen ölümcül sel felaketinde taşan derelerin taşkın riskini önleyecek projelerin imzaları atıldı. Yaklaşık 1 milyar 600 milyon TL bedelindeki Cavsak ve Karakoyun derelerinin taşkın koruma inşaatında ilk kazma 1 Ocak’ta vurulacak....

ŞANLIURFA – Şanlıurfa'da 14-15 Mart’ta etkili olan sağanak yağış kentte Karakoyun Deresi, Cavsak Deresi, Karaköprü Deresi ve Sırrın Deresi’nin taşmasına neden oldu. Sel felaketinde 17 kişi hayatını kaybederken çok sayıda evi su bastı, otoparklarda araçlar sular altında kaldı ve taşıt ve yayaların kullandığı köprüler yıkılarak kullanılmaz hale geldi.

Sel felaketinde derelerin üzerinin bir bölümünün, daha önce betonla kapatılmış olmasının etkili olduğu tespit edildi. Bu kapsamda taşkınların yaşandığı derelerde Devlet Su İşleri (DSİ) kanalıyla çalışma başlatıldı. Derelerin üstünün betonla kapatılmış bölümleri açılıp, dere yatakları genişletildi.

Çalışmalar kapsamında DSİ, Şanlıurfa’da iki taşkın koruma inşaatı projesi için sözleşme imzalandığını duyurdu.

Şanlıurfa’da taşkınların önüne geçecek projenin ilki “Şanlıurfa-Merkez Cavsak Deresi ve Yan Kolları 1. Kısım” projesi.

Söz konusu proje, DSİ Şanlıurfa Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı ile ilgili firmanın yetkilileri tarafından imzalandı.

Cavsak deresi üzerinde inşa edilecek betonarme taşkın kontrol tesisi ile menfezler, çelik yaya köprüler, ana dere üzerinde sel kapanı imalatları yapılarak taşkın riski önlenecek.

Ayrıca şehir estetiğini koruyabilmek adına menfez alanları yöresel taş malzeme ile kaplanacak ve ferforje korkuluk imalatları ile bütüncül bir estetik tesis imal edilecek.

Projede 15 bin 50 metre uzunluğunda betonarme duvar, 45 menfez, 10 çelik yaya köprüsü ve 1 taşkın geciktirme amacıyla sel kapanı inşa edilecek. 1 Ocak 2024’te başlayacak projenin bedeli 704 milyon TL.

İkinci proje ise "Şanlıurfa-Merkez Karakoyun Deresi ve Yan Kolları 1. Kısım Taşkın Koruma İnşaatı".

Karakoyun deresi üzerinde betonarme taşkın kontrol tesisi projesi ile de estetik ferforje korkuluklar, menfezler ve yaya geçiş yapıları, ana dere ve yan dereler üzerinde sel kapanı ve tersip bendi imalatları yapılarak taşkın riski önlenecek.

Yine yeni yılın ilk günü itibarıyla başlayacak projenin ihale bedeli 892 milyon 47 bin TL.

Proje kapsamında; 14 bin 50 metre betonarme duvar, 28 menfez, 20 yaya geçiş köprüsü, 12 rüsubat tutma amaçlı tersip bendi ve 2 sel kapanı yapılacak.

Projeleri sosyal medya hesabından paylaşan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdurrahim Dusak, projelerin kente hayırlı olmasını diledi.

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum